Kilistra Antik Kenti Konya..

Mobil Sohbet Sitemize Katıl...

Y

YeLda

Guest
#1
Kilistra Antik Kenti KonyaKilistra Antik Kenti, Roma çağı ve Hellenistik döneminde yerleşimin başladığı tespit edilmiş bulunmaktadır. Yapılan arkeolojik çalışmalar esnasında, doğu Şırahane kısmında eşik taşı olarak bulunmuş olan, Roma devrine ait bir devşirme mezarı yazıtında, Kilistra isminin geçmiş olduğu görülmüştür.


Kilistra Antik Kenti Hakkında Bilgiler
Kilistra, Bizans döneminde yoğun bir halde Kapadokya’ya benzeyen kaya oyuğu yerleşmelerine ev sahipliği yapmıştır. İncil de bahsedilen ve aziz Paulos’un seyahat ettiği zamanlarda uğramış olduğu, Anadolu kentleri ile Kral Yolu üzerinde yer almaktadır.
Özellikle arkeolojik çalışmalar esnasında, temizlik yapılan Sümbül Kilisesinin yer aldığı alana, yöre halkı tarafından Paulönü denilmesi, aziz Paulos’un isminin yaşatıldığının bir kanıtıdır. Roma döneminde Hrıstiyanlığı seçmiş Lystra halkının, putperest kitleler ile yağmacıların yoğun baskı ve saldırılarına dayanamamaları üzerine, çevrelerinde yer alan gizlenmeye elverişli yer seçimlerinde, Kilistra önemli bir alan olmuştur. Göktürk köyünün halen yaşamakta olan halkı, Kilistra Antik Kentinin üzerine yerleşmiş durumdadır. Bizans döneminde yaşayan halkın, Anadolu’ya gelmiş olan Türkler ile birlikte bu bölgede yaşadıkları, bazı bulgular sayesinde anlaşılmaktadır.


Kilistra Kenti, doğal kaya oluşumuna göre beş ayrı alanda kurulmuş bulunmaktadır. Kayaların oyularak yerleşim alanlarının oluşturulduğu Kilistra’da, saklanmak ve gizlilik esas alınmıştır. Karşıdan bakıldığı anda kaya gibi gözüken bu yerleşme alanlarının iç bölgeleri, geniş bir şekilde oyulmuş ve içeride sağlanan havalandırma ile aydınlatma gizlenmiştir. Mimaride; sosyal amaçlı yapılara, dini yapılara güvenlik ve savunma amaçlı yapılara rastlanmaktadır. Volkanik tüf kayalarınca oluşan peri bacaları ile benzer olan Kilistra, köyün yer almakta olduğu vadi boyunca süregelmektedir. Özellik ile yukarıdan bakıldığında, vadi bir taş ormana benzemektedir. Genel anlamda karakteristik bitki örtüsü ile kaplı Kiilistra’da, yeşilin her tonunun dört mevsim boyunca görülmesi mümkündür.


Klistra Antik Kentinde Konaklama
Klistra Antik Kenti Gökyurt köyünün yakınında bulunması nedeni ile Gökyurt köyünde konaklama imkanı sağlanmaktadır. Burada bulunan eski bir hanın restore edilmesi sonucu misafirlere konaklama imkanı sunmaktadır. Mimarisi ile büyüleyen han bölgenin misafirperverliğini gösteren muhteşem bir yerdir.Kilistra Antik Kenti Nerede?
Kilistra Antik Kenti, Konya ilinin 49 km. güneybatı kısmında yer alan Meram ilçesinin, Hatunsaray beldesine bağlı, Gökyurt köyünde yer almaktadır.

Kilistra Antik Kentine Nasıl Gidilir?
Konya ilinde yer alan Kilistra Antik Kentine, 34 km. uzunluğunda bulunan Konya Hatunsaray asfalt yolundan, güneydoğu yönüne doğru dönülmekte ve 15 km.lik Gökyurt asfalt yolu takip edilmektedir.
 
Sohbet Chat
Üst Alt